Chyba
  • Chyba pri načítaní dát feedu

Druhy hier

Biliard (nesprávny názov gulečník) je športová hra, pri ktorej sa špeciálnou palicou (tzv. biliardová palica alebo tágo) odrážajú špeciálne gule (tzv. biliardové gule) na špeciálnom stole potiahnutom zeleným plátnom (tzv. biliardový stôl alebo biliard). Hra nevyžaduje rozsiahly pohyb, ale veľkú zručnosť, ohybnosť, presnosť; pestuje sebakontrolu, obrazotvornosť a húževnatosť. V Spojenom kráľovstve sa slovom biliard dnes označuje iba anglický biliard, v Spojených štátoch niekedy len istá skupiny biliardových hier.

Existuje asi 35 druhov biliardu, z ktorých základné sú tieto:

8-Pool, alebo Anglický Pool

8-Pool, alebo Anglický Pool, je hra odvodená od amerického biliardu a prispôsobená stolom malých rozmerov. Hrá sa minimálne s dvomi hráčmi so16-timi guľami o veľkosti 50,8 mm: 7 červených, 7 žltých, 1 čierna a 1 biela. Oficiálne súťaže prebiehajú na stoloch o dĺžke 2,10 m, ale dostupné sú i biliardové stoly v dĺžke 1,90 m a 2,30 m.

Snooker alebo Anglický biliard

Snooker, hra s anglickými koreňmi, sa hrá s 22 guľami o veľkosti 52 mm. (15 červených, 6 farebných a 1 biela). Ide o hru dôvtipu a stratégie. Každý hráč má za ciel nielen "schovať do jamiek" svoje gule, ale i nastražit pascu svojmu súperovi. Oficiálne súťaže prebiehajú na biliardových stoloch veľkých rozmerov (3,90 m), ale dostupné sú i biliardové stoly v dĺžke od 2,30 m pre hru obmedzenú na 17 gúľ.

Pool alebo Americký biliard

Pool, známejší pod názvom americký biliard, je biliard so 6 jamkami a hrá sa s 15 očíslovanými guľami o veľkosti 57,2 mm a 1 bielou guľou. Táto hra sa hrá minimálne vo dvojici a podľa rôznych pravidiel. Oficiálne turnaje prebiehajú na stoloch o dĺžke 2,80 m alebo 2,60 m, ale dostupné sú i biliardové stoly v dĺžke od 1,90 m.

Karambol alebo francúzsky biliard 586

Karambol, tiež nazývaný francúzsky biliard, sa hrá s jedným alebo viacerými hráčmi a s 3 guľami o veľkosti 61,5 mm. Ide o hru, vyžadujúcu dôvtip a premýšľanie, ktorá podnecuje a rozvíja schopnosti, nevyhnutné pre ovládanie všetkých pohybov gule: pohyb vpred, vzad, bočný efekt, obídenie gule. Oficiálny šport navrhuje 6 pravidiel, dostupných pre všetkých, ako voľnú hru, určenú pre skúsených hráčov, ako i hru s 3 pásmi, a dokonca i hru pre virtuózov, akou je umelecký biliard. Karambol je skvelým prostriedkom prípravy, či už jednotlivo alebo vo dvojici, na všetky ostatné disciplíny biliardu.

Nachádzaš sa tu: O biliarde Druhy hier