Chyba
  • Chyba pri načítaní dát feedu

História biliardu

História biliardu je dlhá a veľmi bohatá. Túto hru hrávali králi ako aj prostí občania, prezidenti, dámy ako aj džentlmeni. Vyvinula sa z trávovej hry kriket hranej v 15. storočí v severnej Európe a pravdepodobne vo Francúzsku. Hra bola presunutá do interiéru a hraná na drevených stoloch pokrytých zeleným plátnom pripomínajúcim trávu. Gule boli udierané drevenými palicami nazývanými "maces" čo znamená žezlo. Termín biliard je odvodený z francúzskeho slova "billiart", jednej z drevených palíc alebo od "bille" čo znamená guľa.

História biliarduHra bola spočiatku hraná s dvoma guľami na stole so šiestimi dierami s bránkami podobne ako v krikete. Počas 18. storočia bránky postupne vymizli a zostali len diery a gule. V roku 1600, hra bola dostatočne známa, aby sa objavila v Shakespearovej hre António a Kleopatra. 75 rokov neskôr bola vydaná prvá kniha s pravidlami.

Tágo bolo vyvinuté koncom rokov 1600. Keď guľa ležala blízko okraja, "žezlo" bolo príliš nevhodné na požitie kvôli jeho veľkej hlavici. V takom prípade si hráči otočili "žezlo" a udreli guľu s jeho rúčkou. Táto bola nazvaná "queue" znamenajúc "chvost", z ktorého vzniklo slovo "cue" čo znamená tágo. Po dlhý čas jedine muži smeli udierať gule s tágom, pretože ženy boli nútené používať "žezlo" kvôli častejšiemu pretrhnutiu plátna.

Stoly boli pôvodne s kolmými stenami a ich jedinou funkciou bolo predísť spadnutiu gúľ zo stola. Hráči zistili, že gule sa ,môžu odrážať od mantinelov a tak na nich začali úmyselne mieriť.

Biliardové náčinie sa rapídne začalo rozvíjať po roku 1800, najmä kvôli priemyselnej revolúcii. Kriedy sa používali na zvýšenie trenia medzi guľou a tágom. Kožená špička s ktorou mohol hráč zahrať rotovaný úder bola vyrobená roku 1823. Návštevníci z Anglicka ukázali Američanom ako zahrať rotáciu, čo vysvetľuje prítomnosť tohto termínu na vyjadrenie rotácie "English". (A napodiv v Anglicku sa tento výraz nepoužíva.) Do roku 1850 sa v podstate biliardový stôl vyvinul do jeho dnešnej podoby.

Dominantná biliardová hra v Anglicku okolo roku 1770 až do rokov 1920 bola tzv. Anglický biliard hraný s troma guľami a šiestimi jamkami a veľkom obdĺžnikovom stole. Pomer strán 2:1 bol zavedený v 18. storočí. Predtým neboli žiadne stanovené rozmery. Anglický biliard je v dnešnej dobe známi ako Snooker, ktorý je hraný s 22 guľami namiesto pôvodných troch. 

Nachádzaš sa tu: O biliarde História biliardu